Ιερέας σοκάρει τους πιστούς λέγοντας ότι ο Ιησούς πέθανε με στύση

Ο πάτερ Τόμας Μακ Χέιλ δέχτηκε έντονη κριτική αφού είπε στους ενορίτες του μερικές… ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την σταύρωση του Χριστού.

Ιερέας σοκάρει τους πιστούς λέγοντας ότι ο Ιησούς πέθανε με στύση

Πέθανε ο Ιησούς πάνω στο σταυρό «ανεβασμένος»; Σύμφωνα με έναν καθολικό ιερέα από το Ηνωμένο Βασίλειο, ναι.

Και δεν εννοούμε σε ψηλό σημείο.

Ο αμερικανός παπάς, Τόμας ΜακΧέιλ, είπε ούτε λίγο ούτε πολύ μπροστά στους περίπου 100 συγκλονισμένους ενορίτες του στην εκκλησία Our Blessed Lady Immaculate στην κομητεία Durham, πως ο Ιησούς πέθανε με στύση, λόγω της βίαιης μεθόδου εκτέλεσης του.

Αυτό συνέβη, σύμφωνα με τον ιερέα, καθώς το αίμα συσσωρεύτηκε στο κάτω μέρος του σώματός του καθώς κρεμόταν στον σταυρό.

Σύμφωνα με έρευνες πάντως, οι μεταθανάτιες στύσεις είναι συχνές σε πτώματα ανδρών που έχουν πεθάνει από απαγχονισμό ή άλλες μορφές ασφυξίας - όπως με τη σταύρωση, επομένως η άποψη του ιερέα ίσως και να μην είναι τόσο λάθος.

Σε κάθε περίπτωση, ο 53χρονος αιδεσιμότατος δέχτηκε έντονες επιπλήξεις από την επισκοπή του Hexham & Newcastle και αναγκάστηκε να ζητήσει συγγνώμη, αναφέροντας πως τα λόγια του ήταν ακατάλληλα.

Μέχρι στιγμής, παραμένει στη θέση του.

Με πληροφορίες από NY Post